Polskie seriale kryminalne z wątkiem sci-fi. Co obejrzeć oprócz „Czarnych stokrotek”?

14 marca 2025
Polskie seriale kryminalne z wątkiem sci-fi. Co obejrzeć oprócz „Czarnych stokrotek”?

Tajemnica, której rozwiązanie wykracza poza proste dowody. Detektyw, który widzi więcej niż zwykli policjanci. Thrillery mystery to serialowy gatunek, którzy widzowie pokochali dzięki takim produkcjom jak „Stanger things”, „Dark” czy „True detective”. Wprowadza atmosferę tajemniczości i zaskakuje rozwiązaniem zagadki. Oto najciekawsze polskie kryminały z wątkiem sci-fi i mystery.

Czarne stokrotki

Serial Canal + to pierwszy polski mystic thriller, czyli serial łączący wątki mistyczne z zagadką. W Wałbrzychu nastoletnia Ada (Alicja Wieniawa-Narkiewicz) wyprowadza z przedszkola piątkę maluchów i ślad po nich ginie. Policja w poszukiwaniu dziewczyny kontaktuje się z jej matką, geolożką Leną Opalińską (Karolina Wieczorek), która mieszka w Wielkiej Brytanii. Lena wycofała się z życia córki po wydarzeniu, które omal nie doprowadziło do tragedii i nie widziała Ady od lat. Teraz jednak wraca w rodzinne strony, aby z pomocą przyjaciela z dzieciństwa i policjanta Rafała Niecia (Dawid Ogrodnik) szukać zaginionych dzieci. Szybko staje się jasne, że w sprawę może być zaplątana miejscowa milionerka Marta Czarnecka (Edyta Olszówka), prowadząca ekskluzywny hotel spa. Lena cierpi na chorobę Wilsona i kiedy zaczyna widzieć tajemniczą postać (Sonia Roszczuk), uznaje że to wynik choroby. Czy jednak na pewno?  W „Czarnych stokrotkach”, podobnie jak w kultowym już serialu „Dark”, mamy do czynienia z tajemniczymi zaginięciami dzieci. Akcja serialu zlokalizowana jest w Wałbrzychu, na Dolnym Śląsku i ta lokalizacja ma olbrzymi wpływ na historię, sprawnie wplątując wątki związane z okultystycznym niemieckim stowarzyszeniem i przeszłością Niemców na Ziemiach Odzyskanych. Dodatkowo Lena ma pochodzenie polsko-czeskie co jeszcze mocniej pokazuje różnorodną historię tych ziem. Kręcone w jaskiniach i sztolniach sceny wprowadzają atmosferę niesamowitości do serialu.

Kruk

Serial kryminalny Kruk rozgrywa się na Podlasiu, które jest jednym z bohaterów serialu. Adam Kruk (Michał Żurawski) jest policjantem pracującym z Łodzi, który zostaje oddelegowany do rodzinnego Białegostoku, aby pomóc w rozwiązaniu sprawy porwania nastoletniego chłopca. Sprawa okaże się związana z jego przeszłością, jednak przeszłość towarzyszy widzom na każdym kroku, pokazując niesamowite oblicze tego rejonu Polski. W rozwiązaniu zagadki kryminalnej będzie pomagała policjantowi miejscowa Szeptucha, uzdrowicielka i wieszczka. Niesamowita muzyka Bartosza Chajdeckiego umiejętnie wprowadza wątek mistyczny do serialu. Do obejrzenia na Canal+.

Znaki

Serial „Znaki” zaczyna się jak typowy kryminał. Do niewielkiego posterunku zagubionego w Górach Sowich trafia komisarz Andrzej Trela (Andrzej Konopka). W miasteczku panuje zmowa milczenia odnośnie wydarzeń sprzed lat, a kiedy dochodzi do podobnej zbrodni – brutalnego morderstwa młodej dziewczyny, Trela musi wydobyć prawdę od swoich nowych sąsiadów. Odkrywa również powiązania pomiędzy zbrodniami a przeszłością Gór Sowich, w których ukryty jest tajemniczy nazistowski kompleks Riese. W rozwiązaniu zagadki może pomóc miejscowy uzdrowiciel Jonasz (Andrzej Mastelarz). Do obejrzenia na Netflixie.

Kierunek: Noc

Ten serial Netflixa jest co prawda produkcją belgijską, ale na podstawie powieści polskiego pisarza Jacka Dukaja „Starość aksolotla”, a producentem  był Tomasz Bagiński. Dodatkowo w obsadzie znajdziemy polskich aktorów, w tym Ksawerego Szlenkiera i Borysa Szyca. O czym opowiada serial? Kiedy na lotnisku w Brukseli dochodzi do porwania samolotu przez żołnierza NATO, początkowo pasażerowie myślą, że to akt terroryzmu. Kiedy jednak próbują wezwać pomoc, odkrywają że ich świat się rozpada, gdyż w każdy miejscu gdzie zaświeci słońce umierają wszystkie żyjące istoty. Teraz pasażerowie muszą bez wytchnienia lecieć w kierunku nocy, jednocześnie szukając miejsca, w którym mogą się skryć. Tajemnicze okoliczności zmuszają ich do współpracy, ale na podkładzie samolotu szybko dochodzi do rozłamu.

Marta Rogacewicz

Polecamy

Sponsorzy

Sponsorzy
Sponsor statuetek
Partnerzy Plebiscytu i Gali
Partnerzy medialni