Najlepsze polskie seriale z Bałtykiem w tle

13 maja 2025
Najlepsze polskie seriale z Bałtykiem w tle "Pati", Max

Piękne polskie morze jest wymarzoną scenerią zarówno do romantycznych historii, jak i mrocznych kryminałów. Oto najlepsze polskie seriale rozgrywające się nad Bałtykiem.

„Absolutni debiutanci”

Na początek coś romantycznego i wzniosłego. Jak pierwsze dorosłe wakacje, które przeżywają Lena (Martyna Byczkowska) i Niko (Batłomiej Deklewa), przyjaciele z dzieciństwa kręcący nad Bałtykiem krótki metraż, który ma być ich wstępem do wymarzonej szkoły filmowej. Para co roku przyjeżdża tutaj na wakacje wraz z rodzicami dzielącymi wspólny, wakacyjny dom. Tym razem coś się zmienia, kiedy poznają lokalnego sportowca Igora (Jan Sałasiński). Piękne nadmorskie krajobrazy kręcono w Sopocie oraz Ustce.

„Krew z krwi”

A teraz coś bardziej mrocznego. Nadmorska Gdynia staje się obrazem zbrodni, kiedy Carmen (Agata Kulesza), zostaje zmuszona aby stanąć na czele mafii, po tym jak ginie jej mąż. Poza wciągającym wątkiem kryminalnym oraz obyczajowym, „Krew z krwi” to także szansa, aby spojrzeć na Trójmiasto skryte za piaszczystą plażą i nadmorskimi deptakami. Zaglądamy do stoczni, na przystani jachtowych, portów przeładunkowych i na otaczające miasto blokowiska. Serial kręcony był w Gdyni, a także Elblągu i Warszawie.

„Brokat”

Sopot, ale lat 70. Trochę toporny, ale jednocześnie błyszczący na tle siermiężnej Polski z okresu PRL-u. Tutaj wypoczywają cudzoziemcy oraz znani i bogaci, nic więc dziwnego że w ich towarzystwie pojawiają się 3 kobiety, które decydują się sprzedawać swoje towarzystwo. Helena (Magdalena Popławska), Pola (Wiktoria Filus) oraz Marysia (Matylda Giegżno) przesiadują w nadmorskich kawiarniach oraz opalają się na tutejszej plaży, wieczorami zaś może zajrzeć do nadmorskich klubów nocnych.

„Pati”

Spin-off „Skazanej” zabiera nas do Pucka, gdzie dowiadujemy się jak wyglądała przeszłość Paty, granej przez Aleksandrę Adamską. Dramatyczne losy dziewczyny, na którą spada obowiązek opieki nad matką alkoholiczką i młodszym rodzeństwem przeplatają się z obrazem miejscowości, która w sezonie żyje z turystki. Zaglądamy na zaplecze smażalni ryb i letnie dyskoteki, a także mamy szansę pooglądać piękne nadmorskie nabrzeże.

„#BringAliceBack”

Trójmiasto, ale oczyma bogatej młodzieży oznacza szalone imprezy odbywające się w opuszczonej stoczni oraz spotkania na plaży. Kiedy rok po zniknięciu powraca zaginiona nastolatka Alicja Stec (Helena Englert), policja oraz przyjaciele chcą wiedzieć, gdzie była. Dziewczyna cierpi jednak na amnezję i nie wie co się z nią działo. Zaczyna jednak śledztwo, które zabierze ją od luksusowych willi swoich przyjaciół przez opuszczony port po imprezowe knajpy na trójmiejskich plażach. Serialowa Gdynia wygląda niemal jak Los Angeles, co jest zasługą zdjęć Mikołaja Syguda.

„Klangor”

Jak wygląda Świnoujście poza sezonem, kiedy słońce opuszcza bałtyckie plaże? W wydaniu „Klangora” bardzo ponuro. Bohaterowie podróżują promem łączącym Świnoujście z lądem oraz spacerują po smaganych wiatrem pustych plażach w poszukiwaniu zaginionej córki głównego bohatera. Ubrany non-stop w ciepłą żółtą kurtkę (obowiązkową nad Bałtykiem zimą)  Rafał Wejman (Arkadiusz Jakubik) jest więziennym psychologiem. Kiedy znika jego córka Hania (Katarzyna Gałązka)  mężczyzna zrobi wszystko aby odnaleźć córkę, nawet jeśli oznacza to współpracę z osadzonymi. Serial kręcono w Świnoujściu, a także Warszawie i Łodzi.

„Motyw”

Ten serial kryminalny ponownie zabiera nas do Trójmiasta, a dokładnie do Gdańska. W gdańskiej restauracji dochodzi do strzelaniny. Ranna zostaje Luiza (Małgorzata Kożuchowska) oraz jej mąż Maks (Andrzej Konopka). Oskarżano zostaje ich pracownica Anna (Agnieszka Grochowska), zaś śledztwa podejmuje komisarz Paweł Szulc (Michał Czarnecki), jak się okazuje, dawnym przyjaciele ze szkoły obydwu kobiet. Wraz z bohaterami zajrzymy na gdańskie Stare Miasto, ale także na lokalne blokowiska.

„Zatoka szpiegów”

II wojna światowa rozpoczęła się na Westerplatte, nic więc dziwnego że wojenny serial „Zatoka szpiegów” właśnie tam zabiera nas wraz z szpiegowską intrygą. Akcja zaczyna się w 1940 roku, kiedy Franz Neumann (Bartosz Gelner), porucznik Abhwery, dowiaduje się, że jego biologiczny ojciec był Polakiem. Pod wpływem emocji mężczyzna zgadza się, aby szpiegować na rzecz aliantów i trafia w środek skomplikowanej szpiegowskiej afery. W serialu nie tylko mamy szanse zobaczyć okręty wojenne, ale także wyobrazić sobie Trójmiasto tamtych czasów. Żeby znaleźć serialowe lokalizacje warto zajrzeć m.in. na ulicę Łąkową w Gdańsku czy molo w Orłowie.

A jakie seriale rozgrywają się w polskich Tatrach? Oto 4 wciągające polskie seriale nie tylko kryminalne.

Marta Rogacewicz

Polecamy

Sponsorzy

Sponsorzy
Sponsor statuetek
Partnerzy Plebiscytu i Gali
Partnerzy medialni