Nowy polski serial dokumentalny Canal+ pokazuje kulisy zawodu streamera
11 kwietnia 2025
Zarówno dla tych, którym słowo streamer nic nie mówi oraz tych, którzy potrafią spędzić długie godziny obserwując ulubionych twórców, nowy serial dokumentalny ZAWÓD: STREAMER to okazja, aby lepiej poznać kulisy tego fascynującego zjawiska.
Już dzisiaj, 11 kwietnia, debiutuje polski serial dokumentalny Canal+, w którym widzowie poznają życie topowych polskich streamerów. W 6-odcinkowym serialu dokumentalnym ZAWÓD: STREAMER wchodzimy za kulisy jednego z najszybciej rozwijających się zjawisk współczesnego internetu. Poznamy takie gwiazdy jak Dawid “Dzinold” Rzeźnik, Piotr “izak” Skowyrski, Natalia “Navcia” Korgol, Sebastian “Neex” Trela, Adrian “Medusa” Salamon i Kamil “Taazy” Mataczyński. Kolejne odcinki będą ukazywały się co piątek.
Serial to próba szerszego spojrzenia na zjawisko streamingu. Dowiemy się o początkach karier największych polskich streamerów takich jak Dzinold, izak, Navcia, Neex, Medusa i Taazy oraz o tym jak odnosząc sukces, jednocześnie szukają sposobu na utrzymanie autentyczności. Jednocześnie usłyszymy głosy rodziców młodych twórców oraz ekspertów zastanawiających się nad miejscem streamingu w krajobrazie medialnym.
Streaming coraz częściej wykracza poza zwykłą zajawkę – dla wielu osób z czasem staje się realną ścieżką kariery, wymagającą dyscypliny, kreatywności i odwagi. W produkcji ZAWÓD: STREAMER nie tylko pokazujemy znane twarze z ekranów, ale również staramy się zrozumieć zjawisko, które na naszych oczach zmienia krajobraz współczesnych mediów. To opowieść nie tylko o streamerach – to próba analizy nowej gałęzi biznesu, łączącej rozrywkę, technologię i społeczność. Zależy nam, by była to produkcja, która otwiera oczy, inspiruje i inicjuje rozmowę o tym, jak dziś wygląda kariera w sieci. ZAWÓD: STREAMER to projekt bliski młodemu pokoleniu, ale też otwierający oczy starszym – stworzony w ramach CANAL+ Content Lab, nowej przestrzeni, powstałej z myślą o alternatywnych formatach, które odpowiadają na tempo i kierunek zmian w świecie nowych mediów – mówi Milena Małyszek, Influencer Content Production Manager w CANAL+.
Streamy i live’y to jest generalnie bardzo ciekawy fenomen, przy którym ciężko odpowiedzieć na pytanie, co w nich tak naprawdę fascynuje. Szczególnie młodsze pokolenia cenią sobie to, jak większość streamerów funkcjonuje w bliskości z widzami – można poczuć wręcz koleżeńską więź z tymi twórcami. Badania pokazują, że mamy coraz większe poczucie izolacji i osamotnienia przez to jak trudno nawiązywać kontakty w obecnym czasie. Streamy wydają się ciekawą odpowiedzią na tego typu potrzeby, które szczególnie mogą odczuwać młodzi ludzie – mówi Łukasz Polikowski, psycholog i twórca kanału „Człowiek absurdalny”.