Najlepsze polskie seriale na podstawie kryminałów Mroza, Bondy i Chmielarza

1 kwietnia 2025
Najlepsze polskie seriale na podstawie kryminałów Mroza, Bondy i Chmielarza Serial "Morderczynie", mat. prasowe

Uwielbiamy polskie kryminały, zaś tacy pisarze jak Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz czy Wojciech Chmielarz znajdują się wśród najchętniej czytanych polskich autorów. Nic więc dziwnego, że ich kryminały nie raz, nie dwa stawały się kanwami do wciągających seriali kryminalnych. Które z nich są najlepsze? Oto nasz subiektywny ranking. 

„Chyłka”

Podczas, gdy najczęściej czytelnicy narzekają na ekranizacje ulubionych książek, osobiście uważam, że serial „Chyłka” przewyższa pierwowzór Remigiusza Mroza. Seria, której bohaterką jest przebojowa prawniczka Joanna Chyłka, doczekał się (jak na razie), 18 tomów. Z kolei serial z Magdaleną Cielecką w roli głównej liczy 5 sezonów i nie jest chronologiczną ekranizacją książek. Dzięki świetnej grze Cieleckiej (dwukrotnie nominowanej za tę rolę do Telekamery) i Filipa Pławiaka w roli Zordona oryginalny materiał zyskuje psychologiczną głębię, natomiast pełna zwrotów akcji proza Mroza świetnie przekłada się na serialowy język. „Chyłka” dostępna jest w serwisie Max i Player.

„Informacja zwrotna”

Mroczna ekranizacja powieści Jakuba Żulczyka to podróż w głąb życia alkoholika. Marcin Kania (Arkadiusz Jakubik) to rockman, który z powodu choroby alkoholowej stracił kontakt z rodziną. Kiedy jednak znika jego syn Piotr (Jakub Sierenberg), mężczyzna postanawia wziąć się w garść i dojść do sedna sprawy. Problemem są jednak pojawiające się zaćmienia pamięci, które powodują że Marcin pamięta jedynie fragmenty zdarzeń. Co się wydarzy, kiedy odkryje co naprawdę się wydarzyło? „Informacja zwrotna” poza kryminałem zabierającym nas w świat czyścicieli kamienic to również mocna rola Jakubika, który genialnie wcielił się w rolę alkoholika. Do obejrzenia na Netflixie.

„Morderczynie”

Katarzyna Bonda jest chyba najpopularniejszą polską autorką kryminałów, jednak zadziwiająco niewiele z jej powieści trafiło na mały ekran. „Morderczynie” z 2023 roku to także nie jest typowy kryminał Bondy, lecz ekranizacja jej reportażu „Polskie morderczynie”, o kobietach które dokonały brutalnej zbrodni. Główną bohaterką „Morderczyń” jest policjantka Karolina Keller (Maja Pankiewicz), którą pochłania próba odnalezienia zaginionego od roku ojca ( Tomasz Schuchardt ). Kiedy w końcu się to udaje, prawdziwie śledztwo dopiero się rozpoczyna, zaś policjantka odkryje mroczne sekrety swojej rodziny. Pięknie sfilmowany i świetnie zagrany serial z Izabelą Kuną w roli matki Karoliny, Anną Nehrebecką w roli babci i Elizą Rycembel jako jej siostrą. Serial został zrealizowany dla Viaplay, a obecnie można go obejrzeć na Netflixie.

„Prokurator”

Zygmunt Miłoszewski jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów, ale większość jego książek została zekranizowana jako filmy. Wyjątkiem jest serial „Prokurator”, który otrzymał w 2016 roku Orła dla najlepszego serialu fabularnego. Scenariusz tego serialu Zygmunt Miłoszewski napisał wspólnie z bratem Wojciechem, scenarzystą m.in. „Watahy”. Rezultatem jest świetny serial kryminalny o warszawskim prokuratorze Kazimierzu Prochu (Jacek Koman) i współpracującym z nim komisarzu Witoldzie Kielaku (Wojciech Zieliński). Mężczyźni są jak rewers i awers. Zbliżający się do 50-tki Proch jest statecznym i pełnym rezerwy prawnikiem, mocno trzymającym się zasad, którego dręczy jednak sprawa zaginionego przed laty syna. Z kolei żywiołowy i chaotyczny Kielak jest oddanym pracy rozwodnikiem, który wspólnie z byłą żoną wychowuje dwójkę dzieci. Każdy z 10 odcinków poświęcony jest innej sprawie, zaś w jej rozwiązaniu prokuratorowi i policjantowi pomaga paląca jak smok patolożka Ewa Siedlecka (Magdalena Cielecka). Serial dostępny jest na Netflixie i TVP VOD.

„Prosta sprawa”

Wojciech Chmielarz to autor popularnego cyklu ponurych kryminałów o komisarzu Mortce. Jednak ekranizacji doczekała się inna seria, której pierwsza część powstała w pandemii jako powieść w odcinkach publikowana na mediach społecznościowych o bezimiennym bohaterze (Mateusz Damięcki). Bohater jedzie do Jeleniej Góry, aby zwrócić dług znajomemu i trafia w środek afery gangsterskiej z pogranicza Polski i Czech. Bezimienny kieruje się kodeksem honorowym, który każe bez pytania spłacić zobowiązania wobec Prostego, nawet kosztem życia. „Prosta sprawa” nazywana jest polską odpowiedzią na „Reachera”, zaś serial Cypriana Olęckiego to świetnie nakręcony serial akcji. Do obejrzenia na Canal+.

Marta Rogacewicz

Polecamy

Sponsorzy

Sponsorzy
Sponsor statuetek
Partnerzy Plebiscytu i Gali
Partnerzy medialni