Anita Werner – „W życiu najważniejsze są dwie rzeczy: zdrowie i miłość”.

Widzowie „Faktów” wiedzą, że mogą jej ufać, bo zawsze jest doskonale przygotowana. Laureatka Złotej Telekamery,
świetna dziennikarka, opowiada nam o tym, jak epidemia wpływa na jej pracę.

Pani praca w czasach pandemii jest inna niż zwykle? Cięższa, a może ciekawsza, przez to, że pojawiają się nowe wyzwania?

Dziennikarz ma jedno zadanie: powinien rzetelnie, sprawnie i profesjonalnie robić to, co do niego należy. Czyli opowiadać ludziom o świecie. Jego misja jest taka sama, niezależnie od tego, w jakich czasach żyje. Choć oczywiście zmieniły się teraz nasze warunki pracy. Z racji ograniczeń wprowadzonych po ogłoszeniu stanu epidemii, nie spotykamy się z naszymi gośćmi bezpośrednio. Nie przychodzą do studia, łączą się z nami ze swoich domów. Z kolei reporterzy, nagrywając wypowiedzi, stoją w bezpiecznej odległości od swoich rozmówców. Wszystko po to, aby zachować maksymalne środki ostrożności. (…) 

Pamięta Pani z całej swojej kariery w TVN równie niepokojące czasy?

Nigdy w moim 42-letnim życiu nie zdarzyło się, żeby były zamknięte szkoły i restauracje. Nigdy też z powodu wirusa nie chorowało i nie umierało wokół codziennie tyle ludzi. (…) Wszyscy potrzebują konkretnych informacji. Muszą mieć wiedzę, która pozwoli im się ostrożnie i racjonalnie zachowywać. Chcą wiedzieć, czy będą w stanie ochronić swoje rodziny i miejsca pracy, czy pomogą im w tym państwowe instytucje. Czas, w którym teraz żyjemy, wymaga od dziennikarzy szczególnie sprawnego i odpowiedzialnego działania.

Obawia się Pani tego, co wiąże się z koronawirusem?

Nie jestem typem panikarza, ale gdybym powiedziała, że nie, to byłabym głupia. Na pewno wszyscy musimy wykazać się mądrością, odpowiedzialnością i ostrożnością. Zasada „zostań w domu” powinna naprawdę oznaczać, że się z niego nie ruszamy. (…) 

Czego życzyłaby nam Pani w tych trudnych czasach?

W takich chwilach zawsze mówię od serca: w życiu najważniejsze są dwie rzeczy – zdrowie i miłość. I tego bym Państwu życzyła. Po pierwsze zdrowia, bo jest potrzebne do pokonywania codziennych wyzwań. Po drugie – miłości, bo daje nam siłę.

 

Cały wywiad w Tele Tygodniu 17/2020.