Polski BookTube, czyli 11 kanałów YT dla miłośników książek
25 lutego 2025
Bookhaul, bookshelf tour a może unboxing? BookTube, czyli wycinek YouTube’a opowiadający o książkach, rządzi się swoimi prawami, nazewnictwem i trendami. To tutaj znajdziemy recenzje najnowszych premier, analizę popularnych książkowych fenomenów, ale także dogłębną analizę laureatów Nobla. Jakie kanały na polskim BookTube warto oglądać? Znajdą są propozycje dla miłośników literatury pięknej, książek popularnonaukowych, jak i nowości wydawniczych. Oto 11 kanałów polskiego BookTube’a, która warto poznać.
Book Reviews by Anita
Popularna booktuberka, u której można posłuchać głównie o fantastyce czy romansach (również w wydaniach anglojęzycznych), ale nie tylko. Robi także unboxingi. Anita prowadzi swój kanał już ponad 10 lat, ale o książkach wciąż opowiada z entuzjazmem i energią.
Zaksiążkowane
Jeden z najbardziej popularnych kanałów polskiego BookTube’a. Dwie siostry Zuza i Tola komentują ulubione serie wydawnicze, pokazują bookhaule czy recenzują książki. Wprowadzają siostrzaną energię do BookTube’a. Dziewczyny ruszyły z kanałem, kiedy Tola była jeszcze w szkole podstawowej, zaś Zuza studiowała, fajnie więc pokazują jak do poszczególnych tytułów podchodzą osoby w różnym wieku.
Literaccy
Jeśli ktoś zastanawia się jak wychować dwoje kochających literaturę dzieci takich jak powyższe Zaksiążkowane, warto zajrzeć do Literacckich, czyli rodziców Zuzy i Toli. Poza wspólnymi filmikami z córkami, Literaccy mają również cykl „Kanapa u Literacckich”, gdzie przeprowadzają wywiady z najpopularniejszymi polskimi pisarzami, w tym Remigiuszem Mrozem czy Katarzyną Bondą.
Wielki Buk
Wielki Buk to świetny wybór dla tych, którzy narzekają że BookTube jest domeną amatorów. Prowadząca go Olga Kowalska jest z wykształcenia literaturoznawczynią, zaś swój kanał prowadzi od 2012 roku. Znajdziemy tutaj zarówno informacje o premierach, jak i polecenia najlepszy thrillerów medycznych czy książek historycznych. To także świetny wybór dla miłośników grozy – Olga prowadzi cykl „Bezsenne środy” o najlepszych horrorach.
Kasia Gandor
To nie jest stricte BookTube, ale książkowe filmiki Kasi miewają więcej odsłon niż większość BookTube’a ma subskrybentów. Kasia Gandor na swoim kanale popularyzuje wiedzę, nic więc dziwnego że wiele z polecanych przez nią tytułów to książki popularnonaukowe czy reportaże, ale trafia się również wciągają beletrystyka. Kasia zawsze z pasją opowiada o polecanych tytułach.
Pod Naporem
Twórca „Pod Naporem” określa się jako youtubera od starych książek, co jest pewną kokieterią, bo znajdziemy u niego również nowości wydawnicze. Rzeczywiście jednak na kanale częściej ciekawe rozważania o ważnych twórcach niż najgłośniejsze nazwiska z TikToka. Pod Naporem chętnie opowiada o nagrodzonych Noblistach czy nagrodach Nike.
GetBooky
GetBooky to dobre źródło, jeśli jesteśmy ciekawi najnowszych trendów na TikToku, ale sami nie chcemy korzystać z tej aplikacji. Magda prowadzi również podcast o książkach oraz regularnie pokazuje swoje życie prywatne, więc to dobry kanał, jeśli chcemy mieć poczucie, że o książkach opowiada nam nasza dobra koleżanka.
Doktor Book
Nikola to rasowa BookTuberka. Nie tylko regularnie publikuje filmiki na kanale, ale także wpasowuje się w trendy tworząc bookhaule, Wrap upy czy nagrywa rozmowy o książkach ze swoją mamą. Prowadzi również podcast Słowo w Słowo, w którym rozmawia z pisarzami (nie tylko polskimi!).
Strefa Czytacza
Twórcy StrefyCzytacza od 2016 roku opowiadają o książkach, w tym szeroko o swoim ukochanym Harrym Potterze. Znajdziemy tutaj dużo recenzji fantastyki oraz horrorów, ale także książki dla dzieci i młodzieży, jak również o serialach czy filmach (głównie na podstawie książek).
Okoń w sieci
Marcin Okoniewski, czyli Okoń w sieci, czyta, recenzuje i sam pisze książki. Znajdziemy u niego książkowe unboxingi, recenzje kryminałów i horrorów, ale także ciekawe portrety polskich pisarzy. O książkach opowiada energicznie i z humorem.
Bestselerki
Kolejny kanał, dla tych którzy lubią słuchać dyskusji o książkach. Bestselerki prowadzą Marta Gajewska i Anna Bartłomiejczyk, u których znajdziemy prawdziwy miks gatunków: komiksy, fantastykę, ale także książki nominowane do nagrody Bookera czy listy miłosne Virginii Woolf.
Marta Rogacewicz