Najlepsze polskie seriale o szkole. 6 najciekawszych tytułów
11 marca 2025
„Sex Education”, „Beverly Hills 90210”, “Plotkara”, “Glee”. Bez trudu mogę wymienić z pamięci kilkanaście anglojęzycznych seriali, których akcja rozgrywa się głównie w szkole i wokół szkolnych problemów. Ciężej znaleźć ich polskie odpowiedniki, na szczęście w ostatnich latach zaczyna się to zmieniać, zaś twórcy coraz śmielej opowiadają o problemach polskich dzieci i nastolatków. Od nagrodzonego serialu „Matki pingwinów” po kryminalnego „Belfra”, oto najlepsze polskie seriale o szkole.
Matki pingwinów
„Na początku te dziwne dzieci wszystkich przerażają” mówi w pierwszym odcinku jedna z bohaterek. Do takiej właśnie szkoły trafia 8-letni Jaś, syn bokserki Kamy (Masza Wągrocka), kiedy otrzymuje diagnozę spektrum autyzmu. „Cudowna przystań” jest alternatywą dla zwykłej podstawówki, w której nie potrafią sobie poradzić z potrzebami chłopca, ale także dla elitarnych prywatnych szkół z czesnym wynoszącym dwie średnie krajowe. W tej szkole jest głośno i kolorowo, dzieci mogą leżeć na podłodze lub wyżywać się kreatywnie na zajęciach. Jaś trafia dla klasy Pingwinów, do której chodzi również Tola z zespołem Downa, której mama Ula (Barbara Wypych) relacjonuje życie córki na Instagramie, a także dziecko Tatiany (Magdalena Różczka). Nastawiona na walkę Kama ma trudność w przystosowaniu się do nowej szkoły i pozostałych „matek pingwinów”. Nagrodzona Orłem dla najlepszego serialu fabularnego produkcja Netflixa została zainspirowana doświadczeniami reżyserki Klary Kochańskiej-Bajon.
Bring Alice Back
Co uzyskamy, jeśli spróbujemy wykorzystać tropy z popularnych zagranicznych seriali o młodzieży i przełożyć je na polskie warunki? „Bring Alice Back” śmiało sięga po inspiracje „Euforią” czy „Plotkarą” (są nawet podobne sceny lunchu na schodach czy mundurki), aby pokazać sekrety życia uczniów elitarnej szkoły w Trójmieście. Polski serial Max opowiada o Alicji Stec (Helena Englert), nastolatce z zamożnego domu i początkującej influencerce. Alicja chodzi do prywatnej szkoły (w serialu granej przez Politechnikę Gdańską), kiedy po kolejnej imprezie w opuszczonej stoczni znika w tajemniczych okolicznościach. Akcja serialu rozpoczyna się rok po tym wydarzeniu, kiedy dziewczyna niespodziewanie powraca, ale cierpi na amnezję. Co się z nią działo przez ostatni rok? Połączenie serialu młodzieżowego z kryminałem nie podbił serca widowni, mimo to „Bring Alice Back” jest ciekawą próbą pokazania życia współczesnej złotej młodzieży.
Belfer
Przez 3 sezony „Belfer” zabiera nam w podróż przez szkoły średnie od północy na południe Polski. Od niewielkiego liceum w serialowych Dobrowicach na Pojezierzu Iławskim przez wrocławską placówkę po niezadbane Małomorze nad Bałtykiem, tytułowy belfer Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr) próbuje zmotywować młodzież do pokochania języka polskiego. A przy okazji wplątuje się w kolejne pogmatwane zagadki kryminalne. Poza wciągającymi sprawami, „Belfer” chwalony jest za próbę opowiedzenia o współczesnej młodzieży i jej problemach.
Szatan z siódmej klasy
Książka Kornela Makuszyńskiego z 1937 roku była inspiracją do filmów, a także serialu z 2006 roku. Tytułowy szatan Adam Cisowski (Bartosz Fajge) potrafi rozszyfrować metody przepytywania przez nauczycieli, a także kocha tajemnice. Kiedy zostaje zaproszony do spędzenia wakacji w domu swojego profesora, przypadkowo trafia na trop skarbu z czasów Napoleona. „Szatan z siódmej klasy” tylko częściowo rozgrywa się w szkole, ale jest ciekawym spojrzeniem na przedwojenną polską szkołę.
Infamia
Kiedy Gita Burano (Zofia Jastrzębska), młoda Romka wychowana w Wielkiej Brytanii, wraca do Polski, zderza się w szkole z uprzedzeniami. Od uczniów niechętnych Romom po szkolną administrację, która automatycznie uznaje że uczennica romskiego pochodzenia będzie potrzebowała wsparcia specjalnego asystenta. Na szczęście Gita znajduje w szkole grupę przyjaciół, która będzie dla niej ucieczką od konserwatywnej społeczności, z której się wywodzi. Wyprodukowana przez Netflix „Infamia” nie jest stricte serialem o szkole, ale podejmuje ciekawy temat integracji oraz uprzedzeń, które również są wbudowane w system edukacji.
Sposób na Alcybiadesa
To kolejny serial bazujący na popularnej książce dla młodzieży, tym razem Edmunda Nizurskiego. O czym opowiada ten 3-odcinkowy serial z 1997 roku? Grupa licealnej młodzieży szuka sposobu na zaliczenie trudnych egzaminów w szkole. Uczniowie starszych klas sprzedają takie „sposoby”, ale bohaterów serialu stać tylko, aby kupić „sposób” na łagodnego nauczyciela historii o ksywce Alcybiades (Władysław Kowalski). Korzystając z zakupionych sztuczek zaczynają się wciągać w naukę historii, co owocuje niespodziewanym finałem. W serialu wystąpiła m.in. Małgorzata Foremniak jako nauczycielka chemii czy Krzysztof Kowalewski jako dyrektor liceum. „Sposób na Alcybiadesa” bardzo niewinnie pokazuje świat młodzieży, co ma swój urok.
Marta Rogacewicz