Malowanie pisanek, pieczenie mazurków i lany poniedziałek. Oto Wielkanoc w polskich serialach i filmach

15 kwietnia 2025
Malowanie pisanek, pieczenie mazurków i lany poniedziałek. Oto Wielkanoc w polskich serialach i filmach "Stulecie Winnych", AKPA

Wielkanoc nie stanowi dla filmowców aż takiej inspiracji jak Boże Narodzenie, wciąż jednak bywa popularnym motywem w serialach i filmach. Oto najciekawsze  (głównie) polskie serialowe odcinki z motywem wielkanocnym oraz filmy rozgrywające się w czasie Wielkanocy.

Seriale z motywem wielkanocnym

„Chłopi”

Chyba w żadnym polskim serialu tradycyjne obrzędy Wielkanocne nie zostały tak pięknie przedstawione jak w „Chłopach”. Serial z 1972 roku na podstawie powieści Władysława Reymonta liczy 13 odcinków, a 9. jest właśnie zatytułowany „Wielkanoc”. Podczas gdy lokalni mężczyźni są w więzieniu, wieś przygotowuje się do Wielkanocy. Oglądamy jak Jagna (Emilia Krakowska) robi tradycyjne kraszanki, a chłopki przygotowują pająki wielkanocne, czyli ozdoby ze słomy z zawieszonymi na nich wydmuszkami. Obchody obejmują również święcenie koszyczka wielkanocnego, msze oraz skromną ucztę. Serial można obejrzeć na TVP VOD.

„Stulecie Winnych”

A jak wyglądała Wielkanoc w latach 50. XX wieku? Serial „Stulecie Winnych” to rodzinna saga opowiadająca dzieje jednej rodziny na przestrzeni 100 lat. W odcinku 28. serial zabiera nas w okres Wielkanocy 1958 roku. Winni stracili w pożarze rodzinny dom w Brwinowie, więc rodzina będzie świętowała w ogrodzie. Nie tylko podzielą się życzeniami nad święconkami z koszyczka, ale stół przyozdobi wielkanocny baranek z ciasta.

„M jak Miłość”

Serial, który od ponad 25 lat opowiada o codziennym życiu zwykłych Polaków, już wielokrotnie pokazywał Wielkanoc u rodziny Mostowiaków i nie tylko. Odcinek 860 (seria 9.) otwiera scena rozgrywająca się przed świętami w niemal każdym polskim domu. Hanka (Małgorzata Kożuchowska) wraz z dziećmi myje okna. Jej syn Mateusz komentuje, że niemal wszyscy w okolicy robią to samo. Odcinek koncentruje się na ostatnich przygotowaniach przed świętami, w tym zakupach na ostatnią chwilę oraz ozdabianiu mazurka przez Małgosię Mostowiak (Joanna Koroniewska). Ostatecznie cała rodzina spotyka się na wielkanocnym śniadaniu w rodzinnym domu Mostowiaków.

„Współczesna rodzina”

Rodzinie Pritchettów towarzyszyliśmy w różnych doniosłych momentach, zaś w ostatnim sezonie również podczas Wielkanocy. Jak wyglądają święta w Kalifornii? Dorosła już Haley organizuje świąteczną zabawę w szukanie jajek przez dzieci. Okazuje się jednak, że podczas niedawnej imprezy jeden z gości zostawił jajka, z których właśnie wylęga się wąż. Do akcji musi wkroczyć więc Phil Dunphy w stroju królika, który zagląda dzieciom do koszyczków w poszukiwaniu wężowego jajka. Serial dostępny na Disney+.

„Czas honoru”

Jak wyglądała Wielkanoc w czasie II wojny światowej? „Czas honoru” zabiera nas do 1941 i świąt obchodzonych w okupowanej Polsce. Chociaż bohaterowie działają w podziemiu, starają się również świętować. W tym odcinku znajdziemy zarówno przygotowanie pisanek, jak i skromny świąteczny posiłek w gronie najbliższych.

Filmy z motywem wielkanocnym

„Czekolada”

Akcja filmu Lasse Hallström z 2000 roku na podstawie książki Joanne Harris toczy się w dużej części przed Wielkanocą. Kiedy Vianne (Juliette Binoche), samotna matka otwiera w niewielkim francuskim miasteczku sklep z czekoladą, bogobojny burmistrz (Alfred Molina) uznaje to za zagrożenie dla moralności mieszkańców. Sfrustrowany popularnością sklepiku nawet w okresie Wielkiego Postu, zakrada się czekoladowego raju i niszczy staranie przygotowaną wielkanocną wystawę. Ostatecznie miejscowy ksiądz uświadamia mu i reszcie mieszkańców, że prawdziwy duch Wielkanocy kryje się w dbałości o ludzi a nie kurczowe trzymanie się zasad.

„Wielki Tydzień”

Film Andrzeja Wajdy z 1995 roku to ekranizacja opowiadania Jerzego Andrzejewskiego. Przygotowania do Wielkanocy w okupowanej Warszawie w 1943 roku przeplatają się z powstaniem w ghettcie. Młoda Żydówka Irena Lillien (Beata Fudalej) ukrywana jest przez dawnego narzeczonego. Jej obecność budzi różne emocje wśród mieszkańców kamienicy, w której zamieszkuje. Film można obejrzeć na Canal+.

„Lany poniedziałek”

Popularna ludowa tradycja śmingusa-dyngusa staje się scenerią dla tragedii nastoletniej Klary (Julia Polaczek). Niewinna zabawa w oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek zmienia się w traumę, kiedy dziewczyna zostaje zgwałcona przez jednego z zamaskowanych towarzyszy zabawy. Rok później dziewczyna, z pomocą nowej przyjaciółki, próbuje sobie poradzić z wspomnieniami traumatycznych wydarzeń. Do obejrzenia na Prime Video.

„Potop”

Film „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana jest tym dla Wielkanocy czym „Kevin sam w domu” dla Bożego Narodzenia. I chociaż ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza nie jest typowo wielkanocnym filmem, to właśnie z tym świętem kojarzy się wielu Polakom. Porywczy Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski) na wiadomość o zabiciu swoich przyjaciół w czasie bójki w karczmie pali w odwecie całą wioskę. Jego ukochana Oleńka (Małgorzata Braunek) nie może znieść tego co zrobił jej ukochany i chociaż ukrywa go u siebie, zrywa zaręczyny. Dla zmycia hańby Kmicic dołącza do Radziwiłłów w wojnie polsko-szwedzkiej.

Marta Rogacewicz

Polecamy

Sponsorzy

Sponsorzy
Sponsor statuetek
Partnerzy Plebiscytu i Gali
Partnerzy medialni