
Wanda Traczyk-Stawska
Data urodzenia: 07/04/1927 Miejsce urodzenia: Warszawa Telekamery wygrane: 1
2022 Laureat Człowiek Roku
Polska psycholożka, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Urodziła się 7 kwietnia 1927 roku w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej dołączyła do Szarych Szeregów, brała udział w Małym Sabotażu oraz akcji „N”. W czasie powstania była strzelcem oraz łączniką. Walczyła m.in. w Śródmieściu Południowym oraz na Powiślu. Ciężko ranna we wrześniu 1944 roku.
Po upadku powstania trafiła do niewoli niemieckiej i została wywieziona do obozów pracy w Niemczech. W 1947 roku wróciła do Polski i rozpoczęła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w szkołach specjalnych na Pradze.
Pielęgnuje historię, walczy o dobro, tolerancję i życzliwość między ludźmi, jest przykładem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Zajmowała się poszukiwaniem mogił powstańczych, zainicjowała opiekę nad cmentarzem Powstańców Warszawy. Zainicjowała ustanowienie 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
Jest bohaterką filmu dokumentalnego Marianny Bukowskiej „Portret żołnierza” oraz wywiadu rzeki z Michałem Wójcikiem „Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej”.
Odznaczenia i nagrody
Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. W tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Walecznych i Krzyża Armii Krajowej. Posiada honorowe obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy, otrzymała nagrodę „Korony Równości” w kategorii „Zaangażowanie społeczne” przyznana w plebiscycie Kampanii Przeciw Homofobii za zaangażowanie w walkę o równe prawa dla społeczności. Laureatka konkursu Warszawianka Roku oraz Telekamery w 2022 roku w kategorii Człowiek Roku.