
Ranczo
Emisja: od 5 marca 2006 do 27 listopada 2016 Telekamery wygrane: 5
Złote Telekamery Laureat
2022 Laureat Serial 25-lecia
2016 Laureat Serial
2015 Laureat Serial
2009 Laureat Serial komediowy
Polski serial obyczajowo-komediowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Serial zadebiutował w 2006 roku w telewizji TVP1. Był emitowany w latach 2006-2009, a następnie między 2011 a 2016. W sumie „Ranczo” doczekało się 10 sezonów i 130 odcinków. Popularną muzykę z czołówki serialu stworzył kompozytor Krzesimir Dębski i jego syn Radzimir.
O czym opowiada serial „Ranczo”? Lucy Wilska (Ilona Ostrowska) to Amerykanka polskiego pochodzenia, która po rozwodzie przyjeżdża do Polski. Lucy odziedziczyła po prababci zrujnowany dworek w niewielkiej (fikcyjnej) miejscowości Wilkowyje, położonej niedaleko Radzynia Podlaskiego. Lucy decyduje się zostać w Wilkowyjach i wyremontować dworek. Zostaje również nauczycielką angielskiego w pobliskiej szkole. Jej plany nie podobają się wójtowi Pawłowi Kozła (Cezary Żak) , który planował kupić dworek dla swojej córki. Kozioł podejmuje szereg działań, aby zniechęcić Lucy od mieszkania w Wilkowyjach. Wsparciem dla Amerykanki jest miejscowym pijaczek Jakub „Kusy” Sokołowski (Paweł Królikowski). Kusy to utalentowany malarz, który po śmierci żony popadł w depresję. W toku serialu Kusy i Lucy zakochują się, ale napotykają szereg problemów, m.in. ze strony proboszcza Piotra Kozła (brat bliźniak wójtka, również grany przez Cezarego Żaka).
Serial „Ranczo” podbiło serca widzów sielską wizją wsi, ale jednocześnie satyrycznym obrazem polskich wad. Popularność serialu spowodowała, że chociaż pierwotnie planowano jedynie 4 serie, ostatecznie powstało ich aż 10 oraz film „Ranczo Wilkowyje”. Planowano również drugi film oparty na serialu, ale plany pokrzyżowała śmierć Pawła Królikowskiego, odtwórcy jednej z najważniejszych ról.
Nagrody
Serial „Ranczo” to zwycięzca licznych Telekamer w latach 2009, 2015, 2016 i 20017 (Złota Telekamera) oraz Telekamera za serial 25-lecia. Poza tym serial otrzymał m.in „Melonik” za najdowcipniejszy serial komediowy dla Wojciecha Adamczyka w 2006 i „Melonik” dla najlepszego aktora komediowego dla Pawła Królikowskiego na Festiwalu Dobrego Humoru w 2007 roku czy nominację do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny w 2015 roku.